Bezpieczeństwo

Dokładamy wszelkich starań, aby korzystanie z naszego serwisu było bezpieczne. Warto jednak pamiętać o tym, że najwięcej leży w Państwa rękach, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych zasadach bezpiecznego korzystania z komputera i internetu. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami.

 

Precz z wirusami

 

Wirusy komputerowe w szerokim tego słowa znaczeniu należą dziś do najpowszechniejszych zagrożeń czyhających na użytkowników internetu. Staramy się, by nasze gry były „czyste” i bezpieczne, jednak nic nie zastąpi dobrego i zawsze aktualne oprogramowania antywirusowego.

 

Instalacja programu antywirusowego zdecydowanie powinna być pierwszym i podstawowym „odruchem bezwarunkowym” każdego użytkownika komputera. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Systemy takie, jak „Avast” czy „AVG” (i wiele innych) oferowane są indywidualnym internautom za darmo, zatem ochrona naszego komputera nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

 

Większość z nich potrafi na bieżąco („w czasie rzeczywistym”) monitorować wszystkie czynności wykonywane na komputerze, w tym między innymi: uruchamiane programy, przeglądane strony internetowe oraz przesyłaną pocztę elektroniczną. Dzięki błyskawicznej analizie danych możliwa jest natychmiastowa ingerencja i blokada zagrożeń!

 

Pamiętajmy, że chroniąc swój własny komputer, chronimy także komputery innych użytkowników sieci – także współgraczy z serwisu grazilla.pl! Często bowiem bywa tak, że szkodliwe oprogramowanie obecne w naszym komputerze, nie daje o sobie w żaden sposób znać, za to rozpowszechnia się automatycznie bez naszej wiedzy.

 

Stale działający i automatycznie aktualizowany „antywirus” z pewnością wyeliminuje większość tych zagrożeń, tym samym oszczędzając nam wielu problemów.

 

SPAM i towarzystwo

 

Prawdziwą plagę współczesnego internetu stanowi spam, czyli niechciana korespondencja. Wprawdzie nowoczesne skrzynki pocztowe wyposażone są zwykle w zaawansowane systemy wykrywające tego typu wiadomości, jednak zawsze może się zdarzyć, że jakiś mail prześlizgnie się przez najbardziej nawet rygorystyczne zabezpieczenia.

 

Warto więc być bardzo ostrożnym. Wszystkie wiadomości od nieznanych nadawców, przetłumaczone z użyciem automatycznego translatora, z błędami, namawiające do wykupienia podejrzanych usług lub informujące o niespodziewanym spadku czy „zapomnianych milionach dolarów” do odzyskania – powinny być natychmiast usuwane.

 

Pamiętajmy także, że serwis grazilla.pl nigdy nie przesyła wiadomości, w których prosi na przykład o podanie hasła do konta użytkownika, danych dostępowych do innych serwisów,  czy numerów kont. Takie wiadomości powinny być traktowane z najwyższa uwagą oraz natychmiast zgłaszane do administracji serwisu.

 

Przypominamy też, że wszelkie dane osobowe podane podczas rejestracji w naszym serwisie podlegają obowiązującej Polityce Prywatności. Jeśli stwierdzą Państwo jakiekolwiek prawdopodobieństwo ich nadużycia lub nieuprawnionego dostępu – również prosimy o zgłoszenie nam tego faktu.

 

Aktualne oprogramowanie

 

Wiemy, jak bardzo denerwujące mogą być ciągłe komunikaty o dostępności nowych aktualizacji ze strony systemu operacyjnego, programu antywirusowego czy przeglądarek internetowych.

 

Pomimo tego nie rezygnujemy z aktualizacji nigdy, ani nie odkładajmy jej na później. Bardzo często producenci oprogramowania zamieszczają w nich niezmiernie ważne „łatki”, czyli krytyczne dla bezpieczeństwa użytkownika poprawki. Dbanie o to, by przeglądarka internetowa była zawsze w najnowszej wersji a program antywirusowy posiadał najnowszą bazę wirusów, to podstawowa zasada bezpiecznego korzystania z komputera i internetu.

 

Moje hasło – tylko moje

 

Często – szczególnie młodsi – użytkownicy, ze względu na wygodę, dzielą się swoimi danymi dostępowymi do różnych stron internetowych z rodziną i znajomymi. Przypominamy, że rejestracja w serwisie grazilla.pl jest darmowa i bardzo prosta, zatem zamiast podawać komuś swój login i hasło, po prostu zaprośmy taką osobę do założenia własnego konta!

 

Udostępnianie haseł – nie tylko do naszego serwisu – często kończy się bardzo źle. Nawet najbardziej zaufana osoba może (choćby niechcący) na przykład zamieścić w naszym profilu informacje, które chcielibyśmy zachować tylko dla siebie. To zresztą i tak najmniej „czarny” scenariusz. Przyjaźnie i znajomości mają to do siebie, że jedne są trwałe i „na całe życie”, a inne niestety prowadzą do poważnych konfliktów. Wyobraźmy sobie, ile złego może zrobić osoba, która dysponuje dostępem do naszego profilu, a ma do nas jakieś „żale”…

 

I jeszcze jedno: większość z nas ma tendencje do tworzenia prostych haseł. Niestety także – haseł wręcz oczywistych, takich jak na przykład data urodzenia, rasa ulubionego psa czy imię najlepszej przyjaciółki. Takie hasła są bardzo łatwe do odgadnięcia, a w Internecie niestety nie brakuje osób, które z czystej złośliwości mogą spróbować włamać się na Państwa konto. Nie ułatwiajmy im tego.

 

Na koniec przestrzegamy: pod żadnym pozorem nie używajmy tego samego hasła w kilku różnych serwisach. Szczególnie dotyczy to kont e-mail, nie mówią już o dostępie do bankowości elektronicznej!